jak méně mít, více žít : o projektu

10 zásad na cestu k dobrému zdraví

napsal Martin Dědina

Břetislav Votrubec je sečtělý člověk, který byl úspěšný podnikatel. Pak ale přišla rakovina a zdravotní problémy, nicméně on si našel vlastní cestu a z rakoviny se sám výlečil a vydal se na cestu osobního rozvoje. Každý teď může čerpat z jeho znalostí a přečíst si jeho desatero pro zdravý život.

O Břetislavovi jsem poprvé slyšel v radiovém pořadu bioLenka a jeho vyprávění mě dost zaujalo. Pro velký úspěch byl v tomhle pořadu několikrát a tak se podělil o část svých znalostí a zkušeností.  Já jsem měl to štěstí a nedávno jsem se s ním potkal osobně při svém pobytu ve tmě, který pořádá. Břéťa je energický, pálí mu to a je to celkově velký sympaťák. Pokud budu v jeho věku, takhle fungovat, není se čeho bát. Jak toho ale dosáhnout? Tady je 10 rad, jak se udržovat v psychické a fyzické pohodě podle Břetislava Votrubce:

Mont Saint Michel

  1. Pravidelný pohyb. Je potřeba se každý den hýbat a Břetislav chodí denně 10km svižným tempem a to stejné radí i ostatním. Chodí večer, protože přes den nemá moc času a během procházky stihne celodenní bilanci a sebe-školu, kdy reflektuje dění, pocity a vlastní reakce.
  2. Pomalé vstávání. Zařiďte si život tak, abyste vstávali bez budíku. Udělejte si malý ranní 15-minutový rituál, který Vám určí rytmus celého dne.  Je důležité během rituálu nespěchat, můžeme se na sebe usmát do zrcadla a říct si, že jsme nejkrásnější a nejchytřejší na světě a to nám pomůže se naladit na správnou vlnu na celý den. Udělejte si čas připravit čaj, rostlinné mléko nebo kávu a beze spěchu si ho vypijte.
  3. Pití. Pijte destilovanou vodu společně s ovocem (více o vodě zde). Destilovanou proto, že voda než se dostane na povrch do potoků, řek a studní cestou nasbírá spoustu minerálních látek, které tělo neumí zpracovat. Člověk potřebuje minerály, které získává výhradně z ovoce a zeleniny.
  4. Žádná chemie. To znamená rozloučit se s přespříliš kofeinem, alkoholem a drogami. Ale rituálně například jedna káva a cigareta každý den nevadí, protože o to víc pomůžou psychické pohodě, není potřeba abychom trpěli.
  5. Držení půstu. To znamená pití jen měkké a vlažné vody po jeden či více dnů (pozn. přečtěte si o mé zkušenosti s půstem). Půst byl praktikován moudrými lidmi napříč náboženstvími a filosofiemi, protože věděli, jak je půst ozdravný a že je potřeba si odpočinout od jídla, které do sebe soukáme ráno, v poledne i večer. Břetislav drží půst podle lunarních fází – úplněk, nov a měsíční čvrtě, kdy dochází k nesmírné síle ve vztahu Země a Měsíce. Například v Bretani je rozdíl hladiny 20 metrů, kdy moře odstoupí až půl kilometru od pevniny. (pozn. jde o místo Mont Saint-Michel, které je na fotce)
  6. Jídlo. Celozrnná rýže jako základní potravina – má minimální obsah lepku, je vyvážená energeticky a má vysoký obsah vlákniny, která vybere z organismu těžké kovy. Je možné ji jíst klidně samotnou po dobu 2 měsíců, předmáčenou a uvařenou v parním hrnci. Někdy to může působit komicky, ale i v restauraci je možné si vlastní rýži přidat do polévky. V zemích, kde lidé rýži pravidelně jí a kde ještě naplno nezasáhla západní civilzace, neznají civilizační nemoci.
  7. 3 bílé jedy – sůl, cukr, bílá mouka, což vychází už z moudrosti Zarathuštry. K tomu ale patří i zvířecí savčí mléko a maso, které jsou pak v podstatě dalším jedem, protože chaotizují naší imunitu a tělo je po jejich příjmu zmatené. Naše tělo neví jestli se jedná o přátelské nebo nepřátelské potraviny. Ani tele nepije mléko od chvíle, kdy se mu vyvinou kopyta, rohy a imunitní systém, no a my jsme takový zvláštní druh telat. Každá jednotlivá buňka v našem tělě je buď ve stavu aktivity, kdy zpracovává podněty zvenčí nebo je v klidu, kdy se rozmnožuje, odpočívá nebo roste. Při konzumaci těchto potravin je naše tělo zmatené a nachází se někde mezi oběma stavy. Neblahý vliv konzumace živočišných potravin (a tím živočišných bílkovin) dokládá i Čínská studie od doktora Campbella, ale celé to samožřejmě jde proti kšeftu farmaceutického a potravinářského průmyslu a proto není příliš známá.
  8. Vaše pH. Je způsob, jak to celé zkontrolovat a vědecky ověřit. Měřte si své pH na denní bázi a srovnejte jaké je, podle toho co jste předešlý den jedli. Mezi stupni pH je logaritmický rozdíl – tedy pH 6 je desetkrát kyselejší než neutrální pH 7 (ideál). Neutrální pH znamená, že máte stejný poměr vodíkových a hydroxidových iontů. Je to skvělá denní kontrola aktuálního stavu těla a slouží jako prevence. Nechte si jednou za rok změřit homocystein tj. kyselost v těle a budete tak pracovat na prevenci před rakovinou, jestli nemáte překyselený organismus. Rakovinu v sobě máme každý, je jen otázka zda a kdy překročíme práh obratu.
  9. Disciplína. Je důležité mít vnitřní disciplínu, abych mohl dělat co je důležité. Mít životní plán a přesně vědět odkud jdu a kam chci dojít.
  10. Tma. Pobyt ve tmě – 14 dní ve tmě je skvělá defragmentace zkušeností a návyků, které jsme za dosavadní život nasbírali. Jde o ponoření se sama do sebe a uvědomit si, co je pro mě důležité. Pobyty ve tmě Břetislav provozuje a z vlastní zkušenosti ho můžu jen doporučit.

No, když tak koukám na Břetislavův seznam, tak s pomalým vstáváním asi většina z nás problémy mít nebude, co říkáte? Pokud tu ale chceme být dlouho a těšit se u toho dobrému zdraví, je potřeba pro to něco dělat. Ostatně, tělo máme jen jedno.

Co byste přidali na seznam z toho, co považujete pro dobré zdraví nezbytné? Podělte se do komentářů!

:: ::



Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení