jak méně mít, více žít : o projektu

12 změn, které Vám zlepší kvalitu života

napsal Martin Dědina

V dnešní uspěchané době se jeden den přelévá do druhého a my nemáme čas budouvat si nové návyky, které jsou to nejdůležitější pro náš osobní rozvoj. Mě nevyjímaje. Minimalismus je o budování užitečných návyků, výstupu ze svojí komfortní zóny, skromnosti, tvorbě spíše než konzumu a přehodnocením materiálních priorit. Vyzkoušejte si během jednoho roku všechny jeho aspekty, otestujte si vůli a schopnosti a ještě udělejte něco dobrého pro sebe.

Proto jsem se rozhodl aplikovat metodu, díky které i na sobě vyzkouším během roku 12 různých změn a ty nejužitečnější rozšířím do svého každodenního života. Není to žádný zaručený způsob, nebude to rychle, snadno a nečekejte ani zázračnou pilulku. Všichni víme, že dobré věci stojí čas a úsilí, ale tohle je skvělá metoda, jak si vybrat co Vám vyhovuje nejvíce.

Jedná se o metodu, kdy od ledna do prosince, tedy každý měsíc tohoto roku přidám do svého života jednu novou, užitečnou věc. Vybudování nového návyku trvá přibližně 4-6 týdnů a proto je právě měsíc vhodnou dobou pro trvalou změnu. Je to zároveň minimální doba po kterou je nutno se zvyku držet. Pokud se osvědčí tak v něm budu pokračovat i nadále. Tady jsou pravidla:

01 Leden: Žádný Alkohol

Tuto výzvu jsem držel již minulý rok a nemůžu si ji vynachválit. Po Vánocích a Novoročních oslavách není lepší detox než nechat játra se regenerovat a odpočinout si od alkoholu. Vzhledem k únorové výzvě a půstu, který mě čeká plánuju nepít minimálně do konce února.

02 Únor: Půst a Žádný Cukr

Cukr je jeden z největších jedů současnosti a myslím, že se jeho dopad bude v budoucnosti řešit ještě mnohem víc než dnes (aktuálně 70 kg na osobu / rok v USA). Obezita, rozpouštění zubní skloviny, rychlejší stárnutí jsou některé z příznaků jeho konzumace. Nápoje už nesladím vůbec a když tak medem, však únor bude bez cukru v jakékoliv podobě – žádné briošky, koláčky, slazené limonády, kečupy, omáčky, čokolády. Nic z toho, co obsahuje jakékoliv sladidlo.

BONUS: Počínaje 18. únorem což je Popeleční středa pak podle tradice zahájím 3-7 denní půst jen o vodě.

03 Březen: Psát Každý Den

Podzim nebyl co se týká pravidelnosti článků nijak plodný a to bych chtěl změnit. Během března si chci každý den aspoň hodinu ráno či večer udělat čas, konvici čaje a nerušeně psát články, texty na stránky, ebook a další věci. Pokud Vás psaní nebaví, věnujte se během tohoto “tvůrčího měsíce” svému koníčku nebo si vymyslete něco tvůrčího a uvídíte, jakou z toho budete mít radost.

04 Duben: Workout / Jóga Každý Den

Cvičení nebo běhání je to nejlepší co pro své tělo můžete po fyzické udělat. Jóga Vás skvěle protáhne a intenzivní cvičení například s kettlebellem zase zpevní. Jarní oteplení umožní vyrazit ven i pro ty méně otužilé a rozproudit krev po studené zimě.

05 Květen: Měsíc bez Domova

Výlet ze své komfortní zóny, ale také výlet za poznáváním a přírodou. Na jaře, když všechno kvete a už je teplo je ideální čas opustit velká města. Já se chystám vydat na maloměsto, do vesnic a hor. Kouzlo je v tom, že celý měsíc nebudu příliš plánovat a rozhodnu se podle aktuální situace. Je také možné, že se na chvíli podívám i za hranice.. možná do Německa za sestrou nebo do Francie. Pokud máte práci, kvůli které musíte být na jednom místě, zkuste přespat u rodičů, u kamaráda nebo přítele(kyně). Berte to jako dobrodružství, něco nevšedního, výlet ze stereotypu a také z Vašeho komfortu.

06 Červen: Brzké Vstávání

Tato výzva pro mě bude jedna z úplně nejtěžších. Budík si nastavte každý den stejně jako já – 6.00. Ráno bych chtěl vyrazit na Letnou na ranní workout, kdy máte celou Letenskou pláň jen pro sebe a ještě u toho sledujete východ slunce. Budu se snažit motivovat dobrou snídaní a těšit se na nerušené chvíle na psaní, práci nebo čtění.

07 Červenec: Měsíc Meditace

Nyní medituju nepravidelně a během července si dopřeju každý den 30-60 minut uklidňující meditační cvičení. Simple as that.

08 Srpen: Žádná Káva

Dám si pohov od kafe. Chcete se při práci a přemýšlení dostat do úplného klidu bez zbytečného bušení srdce? Já mám stabilně nízký tlak a kávu mi doporučila i doktorka, ale nepotřebuji ji každý den a ani jednou během srpna. Abyste eliminovali chuť na kávu, nahraďte ji bylinkovým, zeleným nebo jasmínovým čajem.

09 Září: Expertem za Měsíc

Pracujete z domova nebo jste na volné noze? Že ne? Najděte si 1 věc, která Vás baví a díky které budete moct začít vlastní podnikání či pracovat jako freelancer odkukoliv. Otevřou se Vám pak velké obzory. Téma práce na volné noze mi není cizí a vyberu si právě 1 obor, který mě baví a ve kterém se budu každý den vzdělávat studiem, cvičením, zkoušením atd.  Budu vybírat z těchto témat: online marketing, programování v Nette, SAP R3, umění psát.

10 Říjen: Veganská Strava

Už rok jsem skoro-vegetarián a z živočišné říše jím jen ryby a mořské plody. V tomhle měsíci se budu stravovat výhradně vegansky a budu také experimentovat a připravovat raw stravu. Ozvěte se a pojďme společně na oběd do raw restaurace!

11 Listopad: Informační Embargo

Žádný Facebook, LinkedIn, Nyx nebo Pinterest. Vypněte všechny sociální sítě, jakékoliv internetové zpravodaje, bulváry, drby a časopisy plné reklam. Nebudu sledovat televizi (ani na návštěvě), jediné co je povolené je předem zvolená beletrie či self-development literatura.

BONUS: Během tohoto měsíce absolvuji 7 denní pobyt v úplné tmě.

12 Prosinec: Žádná Prokrastinace

Je konec roku. Prohlédněte Vaše projekty a zhodnoťte jejich stav. Udělejte vše pro to, aby se dokončily včas, zmákněte všechny resty, dopište bakalářky a diplomky, vyčistěte svůj inbox a vyřešte nezodpovězené zprávy. Vykročte do dalšího roku s čistým štítem.

O tom jak se ohlédnout za uplynulým rokem jsem psal v minulém článku. Zmínil jsem, že jsem fanouškem předsevzetí a výzev obecně, nicméně letos zvolím tento poměrně netradiční přístup. Těším se na konec roku, až budu bilancovat bez čeho nemohu být a co s radostí opustím. Kdo do toho jde se mnou?

:: ::12 odpovědi na “12 změn, které Vám zlepší kvalitu života”

 1. Lukas says:

  Trosku si to upravim (2-3 predsevzeti) ale jsem in!!!

 2. anna says:

  Jedu jsem z vama!

 3. Jarda Jiskra says:

  Jdu do toho. Velice se mi to líbí. Jen ten alkohol… nepiji vůbec žádný, tak doufám, že to neva :-)

 4. Super Jardo! Velký respekt a je to spíš výhoda, že vůbec nepiješ;) Přidej si stránku minimalismu na FB dole v patičce ať můžeme zůstat v kontaktu..

 5. Ano Anno!:) Držím palce do začátku..

 6. Marti says:

  Měsíc bez domova jsem právě splnila cestováním v Myanmaru a Thajsku :) S tím se mi velice dobře dařilo propojit i informační embargo – v Myanamaru nebyl internet skoro vůbec :-D
  “Raw” styl se chystám zařadit někdy v létě, protože vlastní zahrádka je k nezaplacení. A měsíc každodenního psaní? Wow, naprosto skvělá myšlenka, kterou začnu praktikovat asi hned :)

  Martine držím ti moc palce pro každý měsíc, určitě to zvládneš :)

 7. Mám radost Marti, že všechno běží podle plánu;) O to je to někdy těžší když jsi mimo svoje domácí prostředí..dej vědet sem nebo na FB do skupiny, jak se ti daří tvoje výzvy;) pa a užívej teplo!

 8. Pavel says:

  Znám hodně takových najivních mladých lidí co se jim nechtělo pracovat, každé ráno vstávat do práce. Být volný a hodně cestovat a mít práci u které se nenadřou. A všichni nakonec skončili velmi špatně a často jako bezdomovci. Takový mor dnešních mladých hlupáků – co nejdřív zbohatnout, klidně i podvodem a nic nedělat.

 9. ahoj Pavle, nejsem si jistý jak to přesně souvisí s článkem, ale ta zpráva určitě není o tom nepracovat a čekat, že všechno přijde samo.)

 10. Jitka says:

  ahoj Martine,
  skvělá inspirace, už bych měla začít psát a tak mě tvůj článek nakopnul, no a to kafe asi už taky nechám být. S alkoholem dobrý, věnuju se raw food a kniha ne a ne dopsaná. a měsíc bez domova? klidně idéle, můj syn je cestovatel a milujeme pobyt ve světě..

  Moc ti fandím,
  Jitka :-)

 11. Ahoj Jitko,
  skvělé, ty už máš spoustu dobrých návyků. Koukám na Tvoje stránky (vidím, že musím napravit aby se tu zobrazila adresa) a držím moc palce!

 12. Pája says:

  hodně inspirativní článek a skvělá metoda, jak se někam posunout. určitě si z toho něco vyberu a přidám něco svého. díky!

Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení