napsal Martin Dědina
Říká se, že sytý hladovému nevěří. To u půstu naštěstí neplatí, protože hlad v něm hraje jen minimální roli. Půst je pradávná, pravidelná(!) ozdravná technika k prevenci a léčení nemocí. Je to tréning vytrvalosti, vůle a prospívá nám po fyzické i duševní stránce.
Půst se řadí se spíš mezi okultní, okrajovou techniku, kterou spousta lidí zavrhuje jen proto, že jim na první pohled nedává smysl a nerozumí jí. Před několika dny jsem ukončil 5 denní půst a chtěl bych se s Vámi podělit o jeho průběhu a doporučit Vám tuhle skvělou očistu.
Proč půstovat?
- Pokud se chcete začít stravovat zdravěji, je to ideální reset.
- Budete si víc vážit jídla. Těžko si po půstu dáte špagety s kečupem a vaším oblíbeným pořadem v televizi. Jídlo se stane obřadem.
- Budete se zajímat o původ jídla. Nebude se Vám chtít jíst pochybné věci, u kterých se nedá říct z čeho se skládají… barviva, konzervanty nebo sterilní maso v celofánu.
- Budete si víc vážit vlastního těla. „Your body is your temple“ a v chrámu přece bordel dělat nechcete.
- Vyčistíte si organismus a krevní řečiště od nánosů chemikálií za poslední léta.
- Získáte každý den asi 2 hodiny času navíc za přípravu, jezení a uklízení.
- Upevníte si vůli a budete na sebe hrdí. Prokrastinace, otužování a další výzvy už se pak nebudou zdát tak hrozné.
- Uvidíte kolik radosti a zájmu se každý den točí jen kolem jídla. Donutí Vás to najít si jinou duševní potravu.
- Posunete svoje hranice o kus dál.
- Schody se zametají shora a tak si pro půst nastavte takový mindset, aby se pročistila i hlava.
- Není(!) to prostředek k hubnutí, proto ho zde schválně neuvádím.
Vyhodnocení 5 denního půstu
Výška: 194 cm (ta se kupodivu nezměnila)
Počáteční váha: 82 kg
Váha po půstu: 76,1 kg
Bez jídla: 130 hodin
Vypito vody: přes 20 litrů
00. den
Už 1-2 dny před delším půstem je lepší v jídle zvolnit a vybírat si lehčí jídla. Zelenina, ovoce, ryby, luštěniny Vám umožní hladší přechod na půst a pro tělo to nebude takový šok.
01. den
Jednodenní půst mám na svém programu pravidelně, takže první den proběhl bez problému. Člověk má hodně sucho v puse a velkou žízeň. Není problém během půstu vypít denně 3-4 litry vody.
V podvečer jsem v sauně vydržel kratší dobu než obvykle, ale o poznání horší byl tentokrát studený bazének. Dělalo mi problém v něm vydržet aspoň 3 minuty. Tělo zpomaluje metabolismus, nehřeje a má víc než obvykle tendence prochladnout. Na záchodě jsem byl, ale vzhledem k tomu, že potravu do střeva nemá co posouvat, žádná velká sláva to nebyla.
Večer jsem měl poměrně velké chutě na jídlo, především na zeleninu, bulgur a rýži, takže poznámka na zítřek – nepouštět si recepty od bioLenky.
02. den
Ráno jsem se probudil docela rozlámaný i po 8 hodinách spánku a nebylo mi úplně dobře od žaludku. Chvíli jsem zvažoval, že bych zůstal doma v posteli, ale nakonec se po pár sklenkách vody vše vrátilo do normálu. Během dne pak úplně bez problémů.
Tělo si zvyká na omezený příjem energie a zpomaluje metabolismus. Je mi víc zima, ale to řeší ponožky navíc… Jsem v takovém klidovém režimu a mám pocit, že mě nic nemůže rozčílit. Prostě pálit jakoukoliv zbytečnou energii je mi dneska zapovězeno. Hlad, chutě ani záchod se dnes nekoná.
Večer absolvuju kurz naučmese a mluvit 3 hodiny je docela náročné, ale nic co by se nedalo zvládnout. Po cestě domů mě začínají bolet nohy a cítím se unavený. Po příchodu ihned ulehám a okamžitě usínám spánkem spravedlivých.
03. den
Vstávám v 6.00 po 6,5 hodinách spánku. Řekl bych, že se mi vstává lehčeji než obvykle. Celé dopoledne mám dobrou náladu a užívám si lehkost.
Kolem 15.00 se dostavuje mírná únava a po nákupu s rodinnou i motání hlavy. Karafa vody tyhle problémy částečně řeší, ale nakonec mě únava přemůže a jdu si na 2 hodiny lehnout. Večer mám opět trochu chutě a čtu si recept zeleninového vývaru na stránkách cuketky.
Během tohoto dne se trávení v těle úplně zastavuje a přechází se na vnitřní zdroje energie – nejdříve přichází na řadu nadbytečný tuk.
04. den
Dnes je sobota a s ní přichází velká rodinná oslava. Víno teče proudem, jako předkrm se podává foie gras, peče se nadívané domácí kuře s rýží a k tomu salát coleslaw. A co by to bylo za narozeninovou oslavu bez dortu!
Já si dávám vodu a dobíjím se sluncem na lavičce v zahradě. Baví mě k jídlu vonět, smysly jsou zbystřené a je to intenzivní prožitek. Je taky zajímavé sledovat jak se pozornost a konverzace u stolu točí jen kolem jednotlivých chodů. Nikdo se během jídla nepouští do hlubokého filosofování nebo vážných témat. Celkově se situace dá přirovnat jako když jste střízliví na párty plné opilých lidí.
Celý den se cítím docela unavený a bez energie a přemýšlím, zda se zítra nevrátím k jídlu. Navíc se mi čistí pleť a vypadám opět jako v pubertě. Večer se naštěstí únava rozpouští ve vlnách aquaparku, která by se dala počítat jako slušný wokrout vzhledem k počtu vyběhnutých schodů na tobogány.
05. den
Únava je pryč a ráno dostávám chuť strávit poslechem Mozarta a Bacha. Zvláštní, to se mi ještě nikdy nestalo. Celý den probíhá bez větších komplikací a cítím se dobře.
Pozítří mám společenské povinnosti a mám pocit, že čistících 5 dní na vodě mi bude prozatím stačit. Odpoledne si vařím zeleninový vývar, který mám už poslední 2 dny v hlavě a uzavírám si ho do termosky na pondělní ráno. Je to asi první víkend, kdy se těším na jeho konec.
06. den + návrat
Říká se, že největší zkouška vůle není půst samotný, ale správný pozvolný návrat k jídlu. Po půstu se člověk má k normálnímu jídlu vracet stejně dlouho jako trval půst samotný. V podstatě to znamená, že si první den nedáte bůček s knedlíkem.
Osobně snídám vývar a k obědu mám hrst rýže. Nic není třeba dochucovat, solit, pepřit nebo přidávat glutaman (zvýrazňovač chuti). Je neuvěřitelné jak lahodně může první jednoduché jídlo chutnat. Až budou reklamy přenášet i chuťe a vůně, věřím, že jídla budou chutnat přesně takhle. Řekl bych, že po půstu by chutnala skvěle i polévka z pytlíku.
Další dny si pak dovolím i něco víc a pomalu začínám i se sportem.
Závěr
Půst je vhodný téměř pro každého, ale než začnete doporučuju nastudovat dostatek informací. K tomu účelu můžete zvolit například knihu Hladovění pro zdraví od MUDr. Partykové, ale budu v dohledné době publikovat i zevrubnější článek o půstu a jeho účincích.
Během půstu Vás pak napadá spousta různých souvislostí. Pokud například můžeme na den, týden a někdo i mnohem déle zastavit tak zásadní věc jako je příjem jídla, kam a za čím se pořád pachtíme a spěcháme? Proč nemůžeme přestat na týden stavět, montovat, jezdit autem, vyrábět, vyvíjet, obchodovat, soudit, prodávat, ordinovat, marketingovat a další nesmysly. Taková globální týdenní dovolená. Jak se říká „pokrok nezastavíš”, ale kdo říká, že se nedá zpomalit.
:: ::
Komentáře