napsala Jana Stará
Můj dům, můj hrad zní jedno staré přísloví. O velikosti hradu však nikde není ani zmínka a je tedy otázkou, zda musí být onen hrad velký nebo stačí malý. Požadavky, které obyvatelé domů na velikost svého obydlí kladou, závisí na jejich životním stylu.
V článku si vyrazíme na exkurzi do světa, kde jsou malé domy, nikoli však duch jejich obyvatel. U nás jsou zajímavým trendem v malometrážním bydlení mobilní dřevostavby. Tyto stavby jsou svou konstrukcí přizpůsobeny pro naše podnebí, ale svojí velikostí drží filosofii malých domů.
Mobilní dřevostavba
Proč stavět domy malé? Japonci znají odpověď
V některých zemích jako například v Japonsku je zmenšování rodinných domů zcela přirozený trend, který vychází jednak z nedostatku místa pro stavbu nemovitostí, ale také z vysoké ceny pozemků a samotných staveb. Navíc mnoho japonských domů má velmi nápaditou architekturu, která se dokázala s nedostatkem prostoru elegantně vypořádat, jak to dokazují následující příklady.
Zastavěná plocha: 76,77 m², Užitná plocha: 89,53 m², Plocha pozemku: 220,36 m². Zdroj: architecturelover.com
Zastavěná plocha: 32,75 m², Užitná plocha: 94,46 m², Plocha pozemku: 43,21 m². Zdroj: architecturelover.com
V mnoha dalších případech nejde jen o vysoké náklady na stavbu a nedostatek stavebních parcel, ale zejména o životní styl a vůbec pojetí bydlení. Pokud ke svému životu potřebujete hodně věcí, je jasné, že je musíte někde uskladnit. Proto se často setkáváme s tím, že zvětšujeme své domy, aby se nám do něj vlezly všechny hračky a vybavení spojené s údržbou domu.
Nejde jen o úsporu místa, ale i nákladů
Pokud se rozhodnete, že zbytečné haraburdí nepotřebujete, je pro vás malý dům zajímavou alternativou. Dalším důvodem může být to, že malý dům je podstatně levnější než ten velký a jeho provoz stojí podstatně méně. Navíc tak člověk výrazně redukuje svou ekologickou stopu. Vše jde ale ruku v ruce s omezenějším soukromím obyvatel malého domu. Pokud máte své zvyky a potřeby a kvůli malému domu byste je museli měnit, rozhodně to není řešení pro vás. Pokud však malé domky odpovídají vaší životní filozofii, pak nemůžete zvolit lépe. Život v malém domě s sebou nese jednoduchost, střídmost a také udržitelnost.
Pokud vás zajímá více o životním stylu obyvatel malých domů, uvádíme pro inspiraci několik odkazů na anglické blogy, které se zabývají jejich stavbou nebo životem v nich:
- Tiny House Blog – přehled zajímavých realizací malých domů
- Tiny House Design – náhlédnutí do otázky, proč a jací lidé si staví malé domy
- Tiny House Family – pohled do života rodiny, která se rozhodla žít v malém domě
V malém domě bydlel i velký Le Corbusier
I slavný architekt a designér Le Corbusier vždy trávil část roku v domě o 13,4 m². Zajímavé je, že většina jeho realizovaných architektonických návrhů jsou velké železobetonové stavby. Přesto on sám pracoval v miniaturní dřevostavbě.
Minimalistický dům Le Corbusiera na jihu Francie. Zdroj: dezeen.com
Velký příběh malého domu
Dee Williams, pravděpodobně nejznámější obyvatelka prťavého domečku, vám v tomto videu poví své důvody k tomu, proč se rozhodla bydlet v malém domě. A jsou malé domy životaschopné i v českých podmínkách? Naše klimatické podmínky neumožňují užívání neizolovaných domů na kolečkách, které se ve velké míře vyskytují na jihu USA. U nás je třeba počítat s tím, že zima přijde a postavit si několik latí víkendovou chatičku na celoroční bydlení není výhra.
Jak Vám líbí malé domy? Podělte se o svůj názor s dalšími čtenáři v diskusi.
Komentáře