jak méně mít, více žít : o projektu

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

napsala Jana Stará

Můj dům, můj hrad zní jedno staré přísloví. O velikosti hradu však nikde není ani zmínka a je tedy otázkou, zda musí být onen hrad velký nebo stačí malý. Požadavky, které obyvatelé domů na velikost svého obydlí kladou, závisí na jejich životním stylu.

V článku si vyrazíme na exkurzi do světa, kde jsou malé domy, nikoli však duch jejich obyvatel. U nás jsou zajímavým trendem v malometrážním bydlení mobilní dřevostavby. Tyto stavby jsou svou konstrukcí přizpůsobeny pro naše podnebí, ale svojí velikostí drží filosofii malých domů.

Mobilní dřevostavba

Mobilní dřevostavba

Proč stavět domy malé? Japonci znají odpověď

V některých zemích jako například v Japonsku je zmenšování rodinných domů zcela přirozený trend, který vychází jednak z nedostatku místa pro stavbu nemovitostí, ale také z vysoké ceny pozemků a samotných staveb. Navíc mnoho japonských domů má velmi nápaditou architekturu, která se dokázala s nedostatkem prostoru elegantně vypořádat, jak to dokazují následující příklady.

Zastavěná plocha: 76,77 m², Užitná plocha: 89,53 m², Plocha pozemku: 220,36 m². Zdroj: architecturelover.com

Zastavěná plocha: 76,77 m², Užitná plocha: 89,53 m², Plocha pozemku: 220,36 m². Zdroj: architecturelover.com

Zastavěná plocha: 32,75 m², Užitná plocha: 94,46 m², Plocha pozemku: 43,21 m². Zdroj: architecturelover.com

Zastavěná plocha: 32,75 m², Užitná plocha: 94,46 m², Plocha pozemku: 43,21 m². Zdroj: architecturelover.com

V mnoha dalších případech nejde jen o vysoké náklady na stavbu a nedostatek stavebních parcel, ale zejména o životní styl a vůbec pojetí bydlení. Pokud ke svému životu potřebujete hodně věcí, je jasné, že je musíte někde uskladnit. Proto se často setkáváme s tím, že zvětšujeme své domy, aby se nám do něj vlezly všechny hračky a vybavení spojené s údržbou domu.

Nejde jen o úsporu místa, ale i nákladů

Pokud se rozhodnete, že zbytečné haraburdí nepotřebujete, je pro vás malý dům zajímavou alternativou. Dalším důvodem může být to, že malý dům je podstatně levnější než ten velký a jeho provoz stojí podstatně méně. Navíc tak člověk výrazně redukuje svou ekologickou stopu. Vše jde ale ruku v ruce s omezenějším soukromím obyvatel malého domu. Pokud máte své zvyky a potřeby a kvůli malému domu byste je museli měnit, rozhodně to není řešení pro vás. Pokud však malé domky odpovídají vaší životní filozofii, pak nemůžete zvolit lépe. Život v malém domě s sebou nese jednoduchost, střídmost a také udržitelnost.

Pokud vás zajímá více o životním stylu obyvatel malých domů, uvádíme pro inspiraci několik odkazů na anglické blogy, které se zabývají jejich stavbou nebo životem v nich:

V malém domě bydlel i velký Le Corbusier

I slavný architekt a designér Le Corbusier vždy trávil část roku v domě o 13,4 m². Zajímavé je, že většina jeho realizovaných architektonických návrhů jsou velké železobetonové stavby. Přesto on sám pracoval v miniaturní dřevostavbě.

Minimalistický dům Le Corbusiera na jihu Francie. Zdroj: dezeen.com

Minimalistický dům Le Corbusiera na jihu Francie. Zdroj: dezeen.com

Velký příběh malého domu

Dee Williams, pravděpodobně nejznámější obyvatelka prťavého domečku, vám v tomto videu poví své důvody k tomu, proč se rozhodla bydlet v malém domě. A jsou malé domy životaschopné i v českých podmínkách? Naše klimatické podmínky neumožňují užívání neizolovaných domů na kolečkách, které se ve velké míře vyskytují na jihu USA. U nás je třeba počítat s tím, že zima přijde a postavit si několik latí víkendovou chatičku na celoroční bydlení není výhra.

Jak Vám líbí malé domy? Podělte se o svůj názor s dalšími čtenáři v diskusi.Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení