jak méně mít, více žít : o projektu

Co mě život naučil za 30 let

napsal Martin Dědina

Nedávno jsem měl to potěšení oslavit 30. narozeniny. Potěšení to bylo hlavně proto, že mám štěstí mít skvělou rodinu, přítelkyni, kamarády a za to jsem vděčný. Tenhle věk vnímám jako proměnu z chlapce v muže a i když si nejsem jistý, že by to u mě okolí potvrdilo, sepsal jsem některé cenné lekce co jsem občas dost bolestivě posbíral.

Jaký si to uděláš, takový to máš.

Jaký si to uděláš, takový to máš.

 

Protože jde o velký milník, tady je 30 věcí, co jsem se naučil. Takové doporučení mému mladšímu já. Upřímně, dokud si to nezakusím sám, tak mi moje starší já může říkat co chce. Pokud budu podobný článek psát i v 60., tak se mám ještě hodně co učit. Tady jsou:

1. Dýchej vědomě

Jinak budou další body zbytečné. Dech je velký čaroděj. Pomáhá zklidnit se, zmeditovat, ale i nabudit se a zvýšit obrátky. Uvědom si dech, pracuj s ním, medituj s ním a používej ho k nabití, zklidnění, okysličení i relaxu.

2. Méně je Více

Méně věcí, méně starostí a někdy (naštěstí) méně zábavy a nutnost obrátit se na vnitřní zábavu. Ověřeno léty v praxi a testováno na lidech. Ámen.

3. Zjisti, proč tu jsi

Jaké je tvoje poslání? A proč tu všichni jsme? Musí k tomu být nějaký důvod? Poznávej jak věci fungují – po fyzikální i spirituální stránce. Ty a Vesmír jste Jedno. Poznej ho a poznáš sám sebe.

4. (Po)znej svojí cenu

Ano, jsem vděčný za to co dělám a že mám práci. Stejně tak jako může být zaměstnavatel vděčný za to, že má mě a že odvádím skvělou práci. Nabízej služby buď zadarmo nebo za adekvátní odměnu – průměrná cena přitáhne průměrné klienty a zaměstnavatele.

5. Dělej věci na maximum

Rozmysli, do čeho vložíš svou energii, ale když už se do něčeho pustíš, věnuj tomu 100%. Když nemůžeš zastav se, zklidni se a dej na svůj pocit. Když hlava neví, tak srdce ukáže cestu.

6. Sportuj a starej se o své tělo

Tvoje tělo, tvůj chrám. Sport pomáhá relaxovat, dodává režim, přináší nové myšlenky, vyplavuje endorfiny a proto je to zábava. Jako bonus ti to dává svobodu se podívat tam, kam se bez fyzičky nedostaneš.

7. Jídlo je lék

Jez vědomě a věz co jíš a odkud to pochází. Hodně experimentuj, drž půsty, zkoušej nové věci a nech si co ti vyhovuje. Když jíš, tak koukej aby sis ho maximálně užil.

8. Uč se, inspiruj se a sdílej dál

Uč se od přírody. Zvířat. Vesmíru. Lidí. Života… je to hra. Co se naučíš pak sdílej dál a inspiruj ostatní. Je jedno jestli obrazem, hudbou, na kurzu nebo na blogu. Pošli energii kam to má smysl a dostaneš ji zpět dvakrát tolik.

9. Miluj se a důvěřuj si

Jenom tak budeš schopen milovat a důvěřovat ostatním. Tohle nemá nic společného s egem. Z neúspěchu se pouč a neobviňuj okolnosti, lidi nebo počasí – vždycky tak maximálně sebe. Pouč se a odpusť si a zkus to znova.

10. Čti (i mezi řádky)

Skvělý způsob jak cesovat v čase a prostoru. Čerpej moudrost, inspiraci a příběhy od lidí z celého světa, minulosti i budoucnosti. Tělo může být někde, mysl však úplně jinde.

11. Využij příležitost

A buď na ni připraven. Radši odmítnutí než promarněná šance. Žij naplno a ničeho nelituj. Pracuj se strachem, ale nedovol mu, aby tě zastavil. Hmm, to zní skoro jako bych listoval katalogem v laciném tatoo salónu.

12. Buď trpělivý

Tohle se snáz napíše na blog než udělá v praxi. Praktikuj ji v praxi při práci, obchodování, vypjatých situacích a užij ji jako krátkou meditaci ať jsi kdekoliv.

13. Vylez na kopec

Obrazně i doslova. Nahoře, ideálně sám, vždycky získáš perspektivu a podíváš se na věci z jiného pohledu. Nebydli v přízemí, budeš přízemní. Vyběhni na horu za městem, dostaň hlavu do oblak.

14. Najdi svou spřízněnou duši

Rozesměje tě, rozpláče tě a až ji potkáš, tak mi věř, že to poznáš. Začni s hledáním co nejdřív, je to štreka a je potřeba vyrazit za úsvitu.

15. Buď upřímný

Začni upřímností k sobě – to chvíli zabere, protože ta je ve skutečnosti nejtěžší. Až to zvládneš, aplikuj ji i na své okolí. Máme tendenci hodnotit ostatní podle jejich chování a sebe podle našich záměrů.

16. Měj celkový pozitivní dopad na Zemi

Ideálně tak, že se staneš nejlepší verzí sebe sama. Až budu ležet na smrtelné posteli a vezmu všechny svoje pozitivní činy a odečtu všechny negativní, chci být s výsledkem v černých číslech. Je na každém ať si definuje pozitivní a negativní chování, tohle není soutěž ani slovíčkaření.

17. Mysli pozitivně

Problém je ve skutečnosti problémem jen pokud se k němu tak postavíš. Buď radši pravdoláskař než hejtr, radši paladin než temný rytíř. Zasej myšlenky a sklidíš činy – zasej činy a sklidíš návyk – zasej návyk a sklidíš charakter.

18. Otevři hlavu

Potkal jsi a ještě potkáš spoustů lidí s patentem na pravdu – sitauce je zřejmá a věci jsou dané, oni to musí vědět, už to zažili stokrát a jednou. Vyslechni je. Pochybuj. Udělěj si vlastní názor a pokud máš energii, poděl se o svůj pohled, ale necpi (mě/jemu/jim) to.

19. Buď sám sebou

Všichni ostatní už jsou zabraní. Buď sám sebou a přitom respektuj jiné kultury, lidi a přírodu.

20. Fuck Off System

Politika. Státní zřízení. Zákony. Pravidla. Kašli na ně a stanov si své vlastní. Nebojuj s nimi, jen stačí jim nevěnovat pozornost. Porušuj je, když potřebuješ nebo když si myslíš, že nejsou správné, ale buď připraven čelit následkům. Hackuj systém, hackuj cestování, hackuj život. Hledej cesty, kde je ostatní nevidí. Žij podle sebe, nikdy podle ostatních.

21. Najdi svojí hudbu

Energie, co nabíjí. Povolený doping a motivace. Mocná čarodějka co inspiruje a pomáhá relaxovat. Najdi si tu svou a nech se unášet.

22. Miluj svojí rodinu

Jinou mít nebudeš. Odpouštěj, nenech křivdy, majetek, sváry nebo peníze aby se dostaly mezi Vás. Užívej si společné chvíle a dej jim vědět, že to pro tebe hodně znamená.

23. Peníze jsou svoboda

Neuctívej je, ale měj je rád. Je to nástroj a energie a pokud se k ní otočíš zády, ona k tobě taky. Každou korunou rozhoduješ o tom, kde chceš žít. Pokud jich máš dost, můžes pomoct ostatním a udělat svět o něco lepším. Žij pod své poměry a rozdíl moudře investuj a nech peníze pracovat za tebe. Dosáhni finanční nezávislosti a pracuj jen kdy chceš a na tom co tě to baví.

24. Cestuj a poznávej svět

Život je krátký a je toho tolik k vidění. Networkuj. Hledej a poznávej lidi na podobné vlně. Je to zábava a inspirace. Touch the road.

25. Vždycky chceš, co nemáš

Nezáviď a neporovnávej se ostatními, to ti štěstí nepřinese. Tyhle pocity podle výzkumu v lidech vyvolává třeba facebook tím jak sleduješ ostatní na dovolené nebo v luxusní restaraci. Dělej věci jak nejlíp umíš, protože to úplně stačí. Pokud něco nemáš a chceš to, počkej rok. Chceš to pořád? Zařiď to.

26. Opusť svojí komfortní zónu

Posune tě to dopředu, dodá ti sílu a otevře dveře o kterých jsi ani nevěděl, že existují. Otužuj se. Mluv před publikem. Stopuj. Šáhni na pavouka…

27. Vytvoř si vlastní náboženství

Sestav si svůj vlastní směr z myšlenek, které ti dávají smysl. Mantra, pravidla a cokoliv co zažiješ nebo posbíráš. Neupínej se k tradičním, neflexibilním směrům, pokud ti nevyhovují. Oh My Buddha!

28. Udržuj v sobě dítě

Rozfoukej to božství a hravost, kterou všichni se věkem ztrácíme. Jsmě dospělí, seriózní a zodpověďní. To určitě – na fotrování je vždycky času dost.

29. Odpočívej

Osobního rozvoje a práce už bylo dost. Pizza a film je někdy ten správný program na večer. Život musí šlapat v harmonii jako Yin a Yang. I když někdy vybočíš, balancuj a vrať se najít tu rovnováhu.

30. Buď vděčný

Vděčnost = Štěstí. Neber to jako samozřejmost – zdraví, rodina, kamarádi, místo kam neprší nebo teplá voda z kohoutku nikdy není samozřejmost. A i když se třeba úplně nedaří, tohle jsou věci za které jsem maximálně vděčný. Díky dík. Nespoléhej se na zítřek, nikdy nevíš jestli nějaký vůbec bude.

Máte podobné zkušenosti nebo úplně jiné? Podělte se, co byste poradili svému mladšímu já!
:: ::Jedna odpověď na “Co mě život naučil za 30 let”

  1. Milan Sodoma says:

    Tohle můžu podepsat!

Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení