jak méně mít, více žít : o projektu

Jak dopadla předsevzetí aneb letos už si žádné nedám

napsal Martin Dědina

Rok se s rokem sešel a je čas vyhodnotit takřka extrémní počin 12 předsevzetí z minulého roku. Nutno říct, že poněkud náročné to bylo, ale taky to byla zábava, protože se každý měsíc dělo něco nového – i díky tomu rok 2015 utekl jako voda.

Podívejme se, co se v jednotlivých měsících podařilo a co ne. Je mi jasné, že místa pro zlepšení je ještě plno, ale to je jenom dobře, protože kdybychom byli dokonalí, byla by to pěkná nuda. A tak nezbývá než zkoušet, padat na hubu, kouknout se kam jsem spadl, vstát a zase padat. Řekl bych koloběh života pro ty co se chtějí někam posunout.

Face Your Fears in 2016

01 Leden: Žádný Alkohol

Moje oblíbená výzva, která se mi dostala pod kůži už rok předtím. Letos jsem bez alkoholu také, ale už to neberu ani jako vývzu, ale spíš období na které se těším po Vánocích a Novém Roce. Minulý rok jsem si výzvu protáhnul až do Března hlavně díky únorovému půstu a pak jsem abstinoval ještě 2 měsíce během pobytu v Indii. Jak to přesně vystihnul Cocoman „Bejt abstinent, to je more výzva!“.

Pokračovat? Alkohol chci pít s Mírou, kterou si stanovím např. počtem max 5 piv / týden.

02 Únor: Půst a Žádný Cukr

Půstování byl jeden z nejzajímavějších zážitků ve kterých budu určitě pokračovat a letos se chystám na 7-10 denní půst jen o vodě. Co se cukru týká, je příště potřeba definovat o jaké sacharidy se jedná – například fruktóza, který je ve spoustě ovoce jsem zrovna na mysli neměl. Měsíc bez bílého cukru nebyl až takový problém, ale jsem přesvědčen o tom, že jeho konzumaci je potřeba snížit dlouhodobě a ne jen na chvíli. Bílý cukr je droga a škody, které napáchá jsou s tvrdými drogami nesrovnatelně větší – ale o tom v některém z dalších článků.

Pokračovat? S půstováním určitě, ale nějakou laskominu si občas neodpustím.

03 Březen: Psát Každý Den

Ze začátku se denní psaní dařilo, ale asi po 10 dnech se psaní zvrhlo například do vyhledávání infromací k článku na internetu nebo do technických úprav stránek a to se ani nejednalo o psaní kódu. Zjistil jsem, že pro pravidelné psaní mi nejvíc vyhovuje určit si časový blok (např. 8 – 9 hodin ráno), nastavit si odpočet a psát než zazvoní minutka.

Pokračovat? V psaní chci pokračovat – plánuji psát 2-3 týdně.

04 Duben: Workout / Jóga Každý Den

Hodně náročné předsevzetí, protože někdy je člověk pěkně unavený a ven se mu nechce. Pokud jsem se na velký výběh necítil, zacvičil jsem si doma jógu nebo se jen protáhl. Sport by měl být pro každého povinná položka a pokud se v nečem zlepšuju a užívám si to, dřív nebo později se z toho stane zábava.

Pokračovat? Určitě. Sport 3-4 týdně a mým cílem je letos zaběhnout maraton.

05 Květen: Měsíc bez Domova

Toto předsevzetí se posunulo do července a srpna, které jsem strávil v Indii. Nemůžu si vynachválit trávit část roku mimo ČR a přijde mi optimální 3-4 měsíce v roce nahlížet na dění jinou kulturní, sociální i geografickou optikou.

Pokračovat? Čím víc, tím lépe – letos se chystám do Thajska a Indonésie.

06 Červen: Brzké Vstávání

Správně jsem tuto výzvu očekával jako tu nejtěžší a obava se potvrdila do puntíku. Myslím, že jsem vstal za celý měsíc asi 5x a to s vypětím sil. Zvláštní na tom je, že když už jsem vstal, tak mi bylo skvěle a užíval jsem si ranní klid, ale vylézt z postele byl očistec. Je hodně důležité jak probíhá předchozí večer a pro mě je třeba neslučitelné pít alkohol. Druhý den prostě nevstanu.

Pokračovat? Nedávám si konkrétní cíl, ale chci na vstávání výrazně zapracovat. Vypadá to, že budu muset sáhnout k drastickým metodám jako je několikanásobný budík na druhém konci pokoje.

07 Červenec: Měsíc Meditace

Meditace je jako zklidňující lék na Váš mozek. A ani přesto můj mozek nepochopil jak mu to udělá dobře a bylo několik dnů kdy jsem se k meditaci nedostal. Někdy jsem prostě zapomněl a někdy šlo o starou dobrá lenost.

Pokračovat? Ano, ale ne každý den. Začnu během roku s meditací 3xtýdně v přesně stanovené okamžiky, půjde o variaci – ihned po probuzení / před obědem / těsně před spaním a začnu na zhruba 10 minutách.

08 Srpen: Žádná Káva

Ač jsem myslel, že to bude úplně bez problémů, dalo docela zabrat si šálek nedat. Přiznám se, že mě několikrát – hlavně v práci – pronásledovala touha na voňavou kávu. Nakonec jsem to však s pomocí čaje a vody překonal. Splněno!

Pokračovat? Ne. Káva mě baví a objevil jsem během roku skvělé druhy (asi ne náhodou hlavně Etiopie) – v tuhle chvíli se ji nechci vzdávat a je součástí mého ranního rituálu.

09 Září: Expertem za Měsíc

Skvělá věc. Donutilo mě to pohnout s tím, co mě v dané době zrovna zajímalo – komoditní spready. Nakonec jsem si nevybral z původně plánovaných 3 věcí, ale stanovil jsem si to, co pro mě bylo nejvíc aktuální a bavilo mě. I v pracovním prostředí (Ariba/Cloud/SAP) jsem se během roku posunul o řádný kus dopředu a mám z toho radost.

Pokračovat? Ano. Výsledky mého obchodování zatím nejsou sice vůbec dobré, ale baví mě to a postupuju pomalu dopředu.

10 Říjen: Veganská Strava

Ufff. Léto bylo hektické a upřímně tohle se bez přípravy nedá. Ale konec výmluv, vina je na mé straně… a dělám si poznámku: připravit si recepty, suroviny, veganské restaurace v okolí předtím, než mě zase napadane zkoušet na delší dobu veganství.

Pokračovat? Someday. Až přijde ten správý čas a pověnuju se přípravě, jdu do toho. V mých životních cílech je zkusit 3 měsíce RAW a 3 měsíce VEGAN, takže příležitost bude.

11 Listopad: Informační Embargo

Neuvěřitelně osvobozující. Sociální sítě fungují podobně jako když nejste delší dobu v práci. Po pár týdnech si říkáte, co je asi nového, jak to tam teď vypadá a když člověk přijde, všechno je ve starých kolejích jakoby čas do open-spacu nemohl proniknout. Je to divné, ale na sociálních sítích mi taky nic neuteče!

Když jsem se v létě snažil rezervovat pobyt ve tmě, zjistil jsem jak velký zájem o ně je – nejbližší termín byl až po novém roce. Teď mám zaplacenou zálohu a na poznání ke svému Já se vydám zhruba během května. Bojím se a těším se zároveň.

Pokračovat? Ano, prosíím! Založil jsem si před rokem Twitter a až jsem byl překvapen jak rychle mě “výkřiky” (takhle Twitter vnímám) přestaly bavit. Takže ten je ze hry úplně. Rozhodně si nebudu zakládat žádné další profily – promiňte, pane Instagrame. A co se týká FB – u 99% přátel mám vypnutý feed úplně a kvůli tomu 1% tam nebudu víc než jednou za týden.

12 Prosinec: Žádná Prokrastinace

Tohle se povedlo – udělal jsem pořádek na svém Google Drive, ve fotkách a dokumentech. Za posledních pár let jsem vyzkoušel spousty time-managementů, desítky nástrojů a appek v telefonu – od Evernote přes Remember The Milk až po klasiku poznámkový blok. Skončil jsem na Google dokumentech a mám pravidlo, že všechny služby, které online používám (a negenerují zisk) jsou zdarma. Pokud by to někoho zajímalo – napíšu o organizaci v některém z příštích článků.

Pokračovat? Hmmm.. možná. Někdy. Rozhodnu se až za chvíli.)

Někteří lidé Nový Rok moc neřeší ba ho třeba ani neslaví, ale mě to přijde jako skvělá doba na to se ohlédnout zpátky, ale také se podívat do křišťálové koule na to co nás čeká v dalších let. Někdo dělá velké změny při tragických událostech, rozchodech, rozvodech podobně, ale proč čekat až na takové extrémy? Jak se říká jaký si to uděláš, takový to máš… a budeš mít. A když si to neuděláš ty, tak to za tebe udělají jiní – zaměstnavatel, pracák, rodiče… ale to by bylo moc snadné, none?

Jak se dařilo Vám a jaké si dáváte předsevzetí?

:: ::Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení