jak méně mít, více žít : o projektu

Jíst, Meditovat, Pracovat

napsal Martin Dědina

Týdenní all-inclusive pobyt v přímořském letovisku u pláže a teplé jídlo 3xdenně, to vše najdete v ášramu Amritapuri za 100 Kč na den. Nejedná se o zájezd z katalogu žádné cestovky ani o aprílový vtípek Čedoku. I přesto je nabídka dostupná pro každého a jako bonus oproti tradiční dovolené Vám bude spirituální pozvednutí, pokrok v józe a noví přátelé. Vítejte v ášramu Amritapuri v Indii.

O Ášramu a Ammě

Pobyt v ášramu lze absolvovat na mnoha místech na světě a program i pravidla se budou určitě lišit. Já jsem strávil svůj pobyt v Amritapuri, státě Kerala v Indii. Tento ášram je velmi známý díky své mentorce, která si říká Amma („matka“) a letos jí bude 62 let. Tato pozoruhodná žena šíří nepodmíněnou lásku všem bytostem na planetě bez rozdílu pleti, státní příslušnosti nebo náboženství. Jak, že ji šíří? Objetím. Amma objímá lidi již přes 40 let a obejmula přes 23 miliónů lidí.

Vše vzniklo ve vesnici Amritapuri, kde Amma vyrůstala a mezi svými sousedy viděla mnoho chudoby a utrpení. Nejdříve chtěla ze smutku skočit do plamenů ohně, ale s myšlenkou, že tím nikomu neprospěje, začala šířit lásku (peníze neměla) obejmutím trpících lidí. Její rodiče ji zato pak často bili, protože se nechovala jako slušně vychované indické děvče, navzdory tomu měla Amma už ve 20 letech své první následovníky, kteří ji pomáhali v její činnosti.

Výhled z pokoje v ášramu.

Výhled z pokoje v ášramu

Dnes patří Amma mezi světové duchovní představitele a při několika přírodních katastrofách (tsunami v Thajsku a Japonsku, hurikány v USA a další) nabídla spolu se svou náručí i několik milionů dolarů. Mimojiné často cestuje a objímá po celém světě, s papežem Františkem podepsala chartu za zrušení světového otroctví nebo v Keni postavila sirotčinec.

V ášrámu Amritapuri žije kolem tisícovky stoupenců, z čehož je asi polovina Indů a zbytek národnosti z celého světa. Denní chod je zajištěn díky rezidentům a dalším dobrovolníkům, nicméně Amma má k dispozici finanční fond a také disponuje mnoha pozemky ve státě Kerala. V areálu ášramu je plné zázemí s bankomatem, prádelnou a obchodem. Vládne zde velmi klidná, pohodová atmosféra s pozitivní energií… a narozdíl od Julie Roberts ve filmu „Jíst, meditovat, milovat“ tady meditovat opravdu budete. Navíc je skvělé vidět, že život v komunitě funguje a lidé z různých koutů světa tu dokážou žít v harmonii.

Hlavní chrám a okolí.

Hlavní chrám a okolí

Pokoje jsou velmi prosté až sparťanské

Pokoje jsou velmi prosté až sparťanské

Lidé a Denní Rozvrh

V areálu se dřív nebo později seznámíte s ostatními lidmi a jejich příběhy Vás určitě donutí k zamyšlení. Místní průvodce Dayakan z Kalifornie ve svých padesáti letech prodal svůj dům a veškerý majetek a odstěhoval se do chrámu, aby zde v poklidu prožil zbytek života. Na recepci pak možná prohodíte pár slov s klukem, který se tu v osmnácti letech na týden zastavil s baťohem, no a dnes už je tu přes patnáct let. Vsaďte svůj růženec, že s odpovědí na otázku co všechno potřebujeme ke spokojenému životu nebudou váhat ani na chvíli. Pokoj jsem pak sdílel s Francouzem Christophem z Paříže, který tráví v ášramech po celém světě velkou část roku. Pomocí meditace hledá Boha a podle svých slov s ním zažil už několik velmi blízkých setkání.

Chrám Amritapuri je dnes jen několik metrů od domu, kde Amma vyrůstala. Poplatek za ubytování činí 250 rupií/den (100 Kč), přičemž máte k dispozici 3x denně vegetariánské indické jídlo a za malý poplatek další západní pokrmy (veggie burger, pizza, sandwich atd.)

4,50 – 6,00: Zpívání Lalita Sahasranama (Archana)
6,30 – 9,00: Meditace, lekce jógy, individuální jóga a další tiché praktiky
9,00 – 10,00: Snídaně
10,00 – 11,00: Archana
10,00 – 13,00: Seva (jednoduchá komunitní práce, jako je úklid nebo krájení zeleniny)
13,00 – 14,00: Oběd
14,00 – 17,00: Seva
17,30 – 18,30: Meditace na pláži
18,30 – 20,00: Bhajan (zpívání se zapálením ohně)
20,00 – 21,00: Večeře
22,00 – 22,30: Večerka – začátek nočního klidu

Nutno řici, že žádná z aktivit není povinná a není potřeba se jich účastnit pokud nemáte zájem. Na druhou stranu budete pravděpodobně za trochu práce a dobrého pocitu rádi. V určitých hodinách je k dispozici i skvělý bazén, ovšem separátně pro muže a ženy. Jindy zase můžete navštívit 2-denní kurz IAM (Integrated Amma Meditation) meditace.

Bazén jako standardní výbava

Bazén jako standardní výbava

Já a Amma

Fotku s reálnou Ammou bohužel nemám, ale na pokoji se se mnou ráda vyfotila

Pravidla Ašrámu

Tady je několik základních pravidel, které je v Amrita Puri nutno dodržovat:

AmritaPuri - pokud nemáte spirituální jméno nezoufejte, není to povinná položka

Přihláška do Amritapuri – pokud nemáte spirituální jméno nezoufejte, není to povinná položka

Návrat Ammy do chrámu připomíná, když se David Beckham vrací do Londýna

Návrat Ammy z cest připomíná jako když se David Beckham vrací ze zápasu

Obejmutí

Pokud máte to štěstí a zastihnete Ammu na cestách nebo právě v její rodné vesnici, můžete se zůčastnit tzv. darshanu. Darshan je velmi emotivní obřad během kterého Amma objímá poutníky, jednoho podruhém, přičemž je možné se jí zeptat i na jakoukoliv otázku. Představte si kolik má Amma energie – někdy takový obřad trvá až 22 hodin a to bez jediného přerušení! Já jsem se bohužel k darshanu z časových důvodů nedostal, ale aspoň jsem si nechal něco na příště. I tak byl celkový pobyt jeden z okamžiků kdy pochopíte, že na téhle planetě jsou bytosti, které mají přístup k mnohem silnější energii než by kdy získali z jídla nebo spánku.

Už je asi jasné, že titulek článku je jen levná nadsázka – nicméně vždycky jde o to, jak danou věc vnímáme. Návštěvu ášramu bych ale doporučil každému, kdo má zájem se spirituálně rozvíjet, řeší složitou životní situaci, chce cvičit jógu nebo má „jen“ potřebu utéct od každodenního shonu do božského klidu.

Namašivaja / Nashledanou
:: ::Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení