jak méně mít, více žít : o projektu

Žijme Více s Méně :: Indie

napsal Martin Dědina

Měl pod sebou tým 150 lidí, víza k pobytu na 10 let v USA, kontakty na manažery a producenty v Hollywoodu – všechno opustil a teď žije v tropické džungli v horách poblíž čajových plantáží v Kerale, Indii. Přátelé mu říkali, že se zbláznil, ale Pavan Potluri jen šel vždycky proti proudu.

Ano, zní to jako z mexické indické telenovely, ale tenhle příběh napsal sám život. Pavan je neposeda a podnikavý člověk už od narození a příjmení Potluri je v okolí Chennaie ve státě Andrapradesh známé už z dob kdy ho proslavil fotografií jeho děd. Jablko nepadlo daleko od stromu a i z Pavana je dnes vážený fotograf, posuďte sami. Nicméně vybudovat kariéru u mezinárodní firmy ve velkém městě je věc značně jiná.

Když přišel Pavan po studiích do Chennaie, měl rozpočet 4000 rupií (asi 1600Kč) na měsíc. Půlka z toho padla na ubytování a druhá na jídlo a oblečení – na autobus většinou neměl a tak chodil pěšky nebo se svezl s kamarádem. S tímhle rozpočtem je těžké vyjít i v Indii, ale pokud denně pracujete 16 hodin, stejně nemáte peníze kdy utratit. A protože pochází z umělecké rodiny, nechal se naverbovat do Sony Pictures, kde se postupně propracoval na šéfa velkého týmu, který vytváří speciální efekty do amerických block-busterů jako je Spiderman, The Rock, Alenka v říši divů a mnohé další. Pro mě byla novinka, že i v téhle branži se dnes celý proces outsourcuje z Indie. Není se čemu divit, jsou tu levné a pracovité zdroje.

Po letech tvrdé práce začal Pavan ve svých 35 letech pociťovat únavu a ztrácet smysl dřiny. Sice vydělával velké peníze, ale svojí budoucnost v korporaci a velkém městě dál neviděl. Rád cestuje po Indii a zamiloval si Munnar, místo v horách kde se na čajových plantážích sbírá vynikající indický čaj a teplota se pohybuje kolem 20 stupňů. A právě cestou tam se v autě dohodl s manželkou a ještě ten den poslal výpověď.

Sloni na procházce - nedaleko od Pavanova nového domu

Sloni na procházce – nedaleko od Pavanova nového domu

Už je to rok, co si Pavan pronajal domek pro svou rodinu a přilehlou budovu se šesti apartmány, které nabízí na přes Tripadvisor, Airbnb a další portály. Navíc sám s několika vesničany postavil „Bamboo hut“, romantickou chatku z bambusu, kde spolu pár (s petrolejkou) stráví romantickou noc. Příští rok plánuje rozšířit projekt na malou osadu s několika typickými chatkami. Každá bude mít vlastní jméno a styl a v osadě bude kuchyně, kde se budou vařit jídla na ohni podle tradiční receptury.

Bamboo hut - ubytování přes Airbnb

Chatka, kterou si můžete pronajmout přes Airbnb a strávit v ní romantickou noc.

Pokud máte takový domek na vesnici, nemáte k soběstačnosti daleko. Pavan má na střeše nádrž na dešťovou vodu, která se používá jako užitková. Udržuje záhon s mrkví, zelím, rajčaty a volně mu pak na zahradě rostou banány, jackfruit a spousta černého pepře, který se dá prodat na trhu.

Černý pepř ze zahrádky

Černý pepř ze zahrádky

Nenechte se mýlit. Banány se vždycky trhají ještě zelené a nechávají se několik dnů dozrát zavěšené doma (nebo v letadle/lodi při cestě do Evropy)

Nenechte se mýlit. Banány se vždycky trhají ještě zelené a nechávají se několik dnů dozrát zavěšené doma (nebo v letadle/lodi při cestě do Evropy)

V rámci ubytování je člověk naprosto začleněn do rodiny. Na programu jsou filmy Bollywoodu, kontrola domacího úkolu holčičky Sanví, nakupování na místním trhu nebo odřezávání a porcování obrovského ovoce jackfruit. Osobní přístup a vynaložené úsilí se promítlo v celkové 6. místo ze 150 zaběhlých ubytování a neuvěřitelným hodnocením na Tripadvisoru.

Selfie s Pavanovou rodinkou

Selfie s rodinkou. Já, skoro-sestra, která se stará o chod domácnosti a skvěle vaří, dcera Sanví a psík Sana.

Po úspěšném lovu jackfruitu

Po úspěšném lovu jackfruitu

Když jste pracovití a děláte věci srdcem, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Přál bych si, ať máme všichni dost odvahy a vydáme se stejně jako Pavan, kam nás cesta vábí.

S penězi možná najdeš štěstí, ale nenajdeš s nimi klid duše.“ Pavan Potluri

:: ::Jedna odpověď na “Žijme Více s Méně :: Indie”

  1. Pavla Skrhova says:

    Moc pekny, doufam, ze casem pridas dalsi clanky z Indie..

Komentáře

Napadá Vás něco k článku? Sem s tím!

o mně : facebook : google+ : kurzy minimalismu : ke čtení